solust  
solust Seda’nın tek hayali ‘duymak’ solust
  solust  
 
 

Seda’nın tek hayali ‘duymak’

 
Seda’nın tek hayali ‘duymak’
 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursu (KO-MEK) kursiyeri Seda Okanlar, 15 yıldır, küçükken geçirdiği ateşli bir hastalık sonucu kaybettiği işitme duyusuna yeniden kavuşmanın özlemiyle yaşıyor. 16 yaşında olan ve bir yaşından beri duymayan Seda’nın yeniden duyabilmesi için ameliyat olması gerekiyor. Bu konuda hayırseverlerin yardımını bekleyen Seda, duyma yetisini tekrar kazanarak yaşıtları gibi normal bir hayat sürmek istiyor.
Seda Okanlar, komşusunun yönlendirmesiyle devam ettiği Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Kocaeli Meslek Edindirme Kursları(KO-MEK)’nda hem bir sosyal çevre edindi, hem de nakış öğrendi. Haftanın bir günü engeli nedeniyle özel eğitim alan Seda, el işlerinde oldukça maharetli.
Yüzde 90 işitme engelli olan Seda, Kireçocakları mevkiinde bir gecekonduda anne- baba ve iki küçük kardeşiyle birlikte yaşıyor. Babası sağlık sorunu nedeniyle çalışmadığı için işsiz. KO-MEK’te geçirdiği saatlerde çok mutlu olan Seda, karşısındakinin dudaklarını okuyarak iletişim kurabiliyor, ancak kendini ifade etmede zorluk çekiyor. Seda, hayırseverlerin destekleriyle işitme duyusuna kavuşmayı dört gözle bekliyor.
 
Kaynak:
Tarih: 25-Nisan-2012, 14:49
Son güncelleme: 25-Nisan-2012, 14:49
Okunma sayısı: 6840


« Önceki haber Sonraki haber »Yorum kayıdı bulunamadı.

YENİ YORUM EKLE


Adınız soyadınız *

:

E-posta adresiniz * :
Yorumunuz * :